ARAKLI HABER | Trabzon Araklı'nın İlk ve Tek Haber Sitesi
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 01:45
Advert

Devlet mağdur etmez!

Hasan Suiçmez
Hasan Suiçmez
Giriş Tarihi : 14-01-2018 00:00

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çalışan usta öğreticiler kadro bekliyor. Yıllardır kadro beklentileri bulunan usta öğreticiler; taşeron işçilerine kadro verilmesiyle taleplerini bir kez daha tekrarladılar.

Mağdurların yaptıkları açıklamaların ortak paydası şu şekilde yansıtılmaktadır:

Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak çalışanlar kadro alamadıkları için mağdur oluyorlar. Devletimizin çalışanlar arasında adil davranmasını bekleme hakkımızın olduğuna inanıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki “Diyanet usta öğreticileri” kadrolarını aldı. Bu durum Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Usta öğreticiler olarak çalıştığımız kurumlarda her yıl, yeniden görev alıp alamayacağımız endişesini yaşamaktayız! İşsizlik sigortası primleri kesilmediği için çalışmadığımız dönemlerde, işsizlik sigortasından yararlanamamaktayız! Geçmiş dönemlerde çalışan usta öğreticiler geriye dönük eksik sigorta primlerini yatıramamaktadırlar! Bu yüzden emekliliği gelenlerin emeklilik hakları zayi olmaktadır! Ücretli usta öğreticiler ek ders karşılığı çalıştığı için emeklerinin tam olarak karşılığını alamamaktadırlar! Usta öğreticilerin kazançlarının arttırılmasına yönelik yeni düzenlemelerin acilen yapılmasını beklemekteyiz.

Kurs açan usta öğreticiler, tüm kurs masraflarını kendileri karşılamaktadırlar. Zaten az olan kazançlarımız ile bu faaliyetleri yürütmekte zorlanmaktayız. Bu konuda usta öğreticilere; kira elektrik, su ödemeleri konusunda destek verilmesini beklemekteyiz.

Kadrosuz usta öğreticiler olarak; sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen, ücretlerimiz, 20 ile 23 gün üzerinden yatmaktadır. Bunun adil olduğunu düşünmüyoruz! Kıdem tazminat haklarımızın tam olarak uygulanmasını istiyoruz! En azından İş güvencelerimizin “kurum müdürlerinin”, inisiyatifinden, devletin garantörlüğüne geçmesini istiyoruz! Doğum, hastalık ve ölümlerde ücretli izin haklarının tam sağlanmasını istiyoruz! Kamuda çalışan sözleşmeli personeller kadroya alındıkları halde, Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğreticileri neden kapsam dışında bırakıldı, merak ediyoruz!

Türkiye’nin her ili, ilçesi hatta köyünde görev yapan kadrosuz usta öğreticileri “Çalışma Bakanlığı” da işçi olarak görmüyor. Bu durumda, “Mevsimlik işçi” statüsünde kalan usta öğreticiler, arada kalmış durumdadırlar. Usta öğreticiler; kadrolu eğitimciler gibi asıl işi yapan buna karşılık kadrosuz istihdam edilen eğitimciler konumunda görülmektedirler!

Devletin kendine bağlı “Halk Eğitim Merkezleri ve Öğretmenevleri” gibi önemli kurumlarında çalıştırdığı ve sayıları on binleri bulan işçilerin isteklerine kulak verilmeli, kurumlar arasında eşit davranılmalı ve “Devlet mağdur etmez” inancı zedelenmemelidir!

Bu haklı isteklerinde bizler de mağdurların yanındayız, desteğimiz; on binlerce insanımıza ve gencimize; hayatı ve meslekleri öğreten “usta öğreticiler” için biline!