ARAKLI HABER | Trabzon Araklı'nın İlk ve Tek Haber Sitesi
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 02:25
Advert

Trabzonlunun trafikle imtihanı!

Hasan Suiçmez
Hasan Suiçmez
Giriş Tarihi : 10-08-2017 15:32

Kim derdi ki; bir gün insanlar Yomra’dan havaalanına tam iki saatte ulaşacak? Kim derdi ki bir gün Trabzonlular; işine eşine, cenazesine, misafirini karşılamaya kararlaştırılan saatten azami 15 dakika değil de; iki saat önceden yola çıkmak zorunda olacaktı? Kim derdi; en başarısız karayolu mühendisinin bile hesap hatası yapmak istemediği “Kaşüstü” gibi trafiği çok yoğun bir yerde, trafiği rahatlatmak için mevcut kavşağı kapatarak “dal-çık” çalışmalarının tüm tedbirler alınmadan, bizzat yetkililer tarafından başlatılacağını? Yahu bu karayolu uzmanları ve hizmet yapıyorum diye millete eziyet yapmayı hizmet zanneden yetkililer bu kadar mı şuursuz ve bilgisizlerdir?

Bu kadar mı vurdumduymazlardır? Büyük bir trafik kazasında yaralıları taşıyacak ambulanslar ne yapacak? Acil hasta taşıyıp saniyelerle yarışan hasta yakınları ne yapacak? Sırf bu kavşak düzenlemesinden dolayı hastanelere ulaştırılamayıp hayatını kaybedecek insanların sorumlusu kim olacak? Büyük bir orman yangınına, doğu bölgemizdeki, herhangi bir ev ya da mahalle yangınına müdahale etmek için Trabzon’dan hareket edecek itfaiye araçları yangın alanına, nasıl ve ne zaman ulaşacak? Bu durumda; şehrin bütün yöneticilerinin vebalini kim üstlenecek?

Karşılığında yapılacak savunmaları okur gibiyim! Efendim biz de bu durumları önlemek için çalışıyoruz! İyi de kardeşim; aylarca süreceği bilinen bu çalışmalar süresince, trafiği rahatlatmak için bütün tedbirlerini aldın mı? Trafiğin bu kadar yoğun olduğu bölgede kavşağı kapatıp birde iki ayrı noktaya yayalar geçsin diye trafik lambaları koyarak trafiği felç etmek için özel kurs mu aldınız diye sormazlar mı insana!

Ne yapalım yani, yayalar karşıdan karşıya geçmesin mi kardeşim! Geçsin kardeşim, geçsin de; yayalar ille de trafik saatlerce durdurularak karşıdan karşıya geçmek zorunda değil ki! İşte size basit ama geçici bir çözüm; yayalar geçsin diye trafik lambası koyarak insanlara eziyet ettiğiniz bu iki noktaya iki tane “çelik üst geçit” yerleştirirsiniz olur biter! Trafik de akıp gider. Bunun bundan başka bir yolu mu vardır? Yine savunmaları duyar gibiyim; efendim bu iki çelik üst geçidin maliyeti var! Evet, olabilir ama insan hayatından daha önemli bir maliyet olabilir mi?

Hem çalışmalar bitince buraya kurulan üst geçitler sökülerek kalıcı olarak başka noktalara pek ala monte edilebilir! Yani bir israfta değildir bu durum! Hala geç kalmış değilsiniz, en geç bir hafta içinde buraya monte edilecek üst geçitlerle bu eziyete son vermek sizin elinizde! Yoksa bu millet sizin bu uygulamayı kasıtlı yaptığınızı düşünecek! Böylesine basit çözümler varken bu eziyete sebep olmanızın başka da bir açıklamasını bulamıyorum! Trabzon’u ve Trabzonluyu “trafikle imtihan” etmeye ne hakkınız var