ARAKLI HABER | Trabzon Araklı'nın İlk ve Tek Haber Sitesi
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 02:48
Advert

Turizm yolu, turistik bölgelerden neden geçmez?

Hasan Suiçmez
Hasan Suiçmez
Giriş Tarihi : 22-04-2017 14:49

Defaten yazdık yine yazacağız, şu bizim planlamacılarımız âlem insanlar vesselam! Nasıl bir planlama yaparlar, hangi kriterleri göz önünde bulundururlar, anlamak mümkün değil! Aynı zamanda bazı gün ve haftaları kutlayan yetkililerimizi de bazen anlamakta güçlük çekiyoruz! Kutlamalar anlam kazansın diye seçilen yerlerle ilgili daha önceden söylenip de yapılamayan hizmetleri sanki o yerde bir kutlama programı yaparak geçiştirmek isterler!

Örnek mi istiyorsunuz; işte size bu yıl Araklı-Pazarcık’ta 22 Nisan 2017 Cumartesi günü kutlanacağı duyurulan ancak 7 Mayıs 2017’ye ertelenen “Turizm Haftası!” Daha önce basına çokça yansıyan meşhur “Yeşil Yol” uygulamamızı hatırlamaktasınız. Kıyıya, güneyden paralel olarak devam edecek olan bu yolun en önemli özelliği; Doğu Karadeniz yaylalarını ve bakir dağ alanlarını “turizme kazandırmak” için birbirine bağlamaktı. Ama gelin görün ki planlama ve uygulama hiç de böyle yürümemektedir. Bir kere, Trabzon’un 18 ilçesinin ilan edilmiş mevcut 6 “turizm alanı” bulunmaktadır. Turizm alanı olarak ilan edilen “turizm bölgelerinin” ikisi Araklı'da bulunmaktadır. Bunlardan birisi ve en önemlisi “Pazarcık-Bahçecik” turizm alanı, bir diğeri ise, “Yeşilyurt-Yılantaş” turizm alanıdır. İşte burada sıkı durun! Gümüşhane-Bayburt istikametinde devam eden “Yeşil Yol” ne ilginçtir ki, bu iki turizm alanının yakınından geçmesine rağmen, bu alanlarla bağlantı kurulmamıştır. Bu nasıl planlamadır diye hayıflanacak olanlar, bahsi geçen turizm alanlarına yakın köylerin muhtarlarını dinlerlerse gerçeği daha iyi öğrenmiş olurlar.

Çünkü muhtarlar da bu planlamadan son derece rahatsız olmuşlardır. Araklı'da faaliyet gösteren Yeşil Yol Derneği'nin ve bazı Araklılı kardeşlerimizin çabaları ilgililerin yeni bir planlama yapmasını sağlayacak etkiyi henüz uyandıramamıştır. Yapılacak iş gerekli, önemli ve de çok kolaydır. Araklı gibi turizm alanını kimselerin “pas geçmesine” razı olamayız. Öncelikle, Çatak Yağmurdere, Taşköprü bağlantısı kurulacak, sonra; Çatak “Pazarcık Tüneli” ile birbirine bağlanacak ve oradan da Limonsuyu'ndan geçecek olan Yeşil Yol bağlantısına kavuşturulacaktır. Aynı şekilde; Yılantaş turizm alanı da Limonsuyu güzergâhından devam edecek olan “Yeşil Yol” ile ilişkilendirilecektir. Böylece hem Yeşil Yol güzergâhının bölgeden geçmesinin bir anlamı olacak ve hem de turizm alanlarımız hakkı olan ulaşım ağına kavuşacaktır. Pazarcık’ta Turizm Haftası'nı kutlayacak olan yetkililere sormak isterim: 1992 yılında birinci derecede “turizm alanı” ilan edilen Pazarcık için şimdiye kadar ne yaptınız Allah aşkına? Yılantaş için ne yaptınız? Yapraklı Yaylası'nın “deli demircinin düzünden” doğup, 90 km kat ederek Araklı'da denize dökülen Karadere'ye bağlanan foseptik bağlantılarını bile bu ilkellikten kurtaramadınız!

Kutlama günü Pazarcık’ta; dinlenmeye, eğlenmeye gelen insanlara “yöresel yemekler” sunarak gönüllerini alabilecek misiniz? "Turizm yolu, turistik bölgeden neden geçmez?" diyecek olanlara cevabınızı hazırlayarak kutlamalara gelmenizi bekliyoruz. Her şeye rağmen bu eksikliklerin gündeme gelmesini sağlayıp belki de tamamlanmasına vesile olacak olan bu etkinliğin burada yapılmasını sağlayan dostlarımıza teşekkür ediyorum.