ARAKLI HABER | Trabzon Araklı'nın İlk ve Tek Haber Sitesi
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 02:02
Advert

Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ve Trabzon Müftülüğü'ne yakışmıyor!

Hasan Suiçmez
Hasan Suiçmez
Giriş Tarihi : 09-04-2017 12:47

Düşünelim ki; tarihi bir cami milyarlarca lira harcanarak aslına uygun olarak restore ediliyor! Aynı zamanda iç mekânları mefruşe edilip halı seriliyor. Tarihi ahşap kapısı ve bulunduğu tarihi ortamla muhteşem bir uyum sergileniyor.

Hemen bitişiğindeki tarihi çeşme her nedense restore edilmeyip gözden kaçıyor. Alt kattaki odalar “abdest alma yeri” olarak uygun hale getiriliyor. Her şeyi ile ibadete hazır hale getirilen bu muhteşem tarihi cami, gelin görün ki; tüm bu yapılanlardan sonra kapısı kilitleniyor ve çürümeye terk ediliyor!

Böylesi uygulamalara bugün üçüncü dünya ülkelerinde bile rastlanmıyor. Bizde ise sorumlular sanki sorumsuzluk yapmayı bir görev biliyorlar. Bunu bu ülkenin insanları hak etmiyor!  Sorumlular görevinin gereğini behemehâl yerine getirmelidirler.

Vatandaşlar olarak beklentimiz budur! “Dikdörtgen planlı, iki katlı, kaba taş malzemeli bu cami eğimli bir arazi üzerinde kurulmuştur. Dört omuz kırma çatılı yapının üzeri oluklu kiremitle kaplıdır. Yapının zemin katı üç hücreden meydana gelmektedir. Harimi aydınlatan tüm pencereler basık kemerli, taş söveli. Demir parmaklıklı ve ahşap kanatlıdır.

Harime giriş kuzey cephesinden, yuvarlak kemerli, taş söveli ahşap kapıdan sağlanmaktadır. Yapının dikdörtgen formda, yuvarlak nişli, dilimli kubbeli, sütunceli, taş mihrabında istiridye kabuğu, minare ve şamdan gibi barok motifleri yer almaktadır. Caminin ahşap minber ve vaaz kürsüsü ise son onarımda yapıya ilave edilmiştir”.

Bu muhteşem cami, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirildi. Ancak Trabzon Müftülüğü bu camiye şimdiye kadar bir görevli atamayıp, çareyi kapısını kilitleyip çürümeye terk etmekte bulmuş. Mahalle sakinlerinin bütün ısrar ve isteklerine rağmen durum değişmemiş.

Sayın Valimizden ve İl Müftümüzden buranın acilen ziyaret edilip kapanan caminin bir an önce ibadete açılması en büyük arzumuzdur. Merak edenler için söylüyorum, bu cami “Araklı Konakönü mevkii eski çarşı içinde” bulunmaktadır.

Aslında bu camiye yakın ve yol güzergâhında bulunan ikinci Konakönü Camii, uyduruk bir mimari ile yapılmış olup “Konakönü sit alanı” özelliğine hiç uygun inşa edilmemiştir. Bu caminin tarihi dokuya uygun restore edilene kadar, esas tarihi caminin ibadete açılarak çürümeden kurtarılmasını bekliyoruz. Araklı Müftülüğünün de gözünün önünde olan bu camimizin daha fazla mahzun bırakılmamasını istiyoruz. Mahalle sakinlerinin isteği böyle, biz de yetkililere hatırlatıyoruz.