EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-06-2020 18:12   Güncelleme : 04-06-2020 18:12

Fındık bahçelerinin yenilenmesine devlet desteği İstedi

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Ergan; “Doğu Karadeniz’deki yaşlı bahçelerin yenilenmesi desteklenip, teşvik edilmeli.” dedi.

Fındık bahçelerinin yenilenmesine devlet desteği İstedi

En önemli tarımsal ihraç ürünümüz olan fındığa her geçen yıl artan dış talebin karşılanabilmesi için, yaşlanmış ve verimi azalmış bahçelerin yenilenmesi gerektiği bildirildi. Bunun içinde devletin destekleme yaparak üreticiyi teşvik etmesi istendi.

TOBB’ye bağlı 365 oda ve borsa başkanının iştiraki ile video konferans sistemi ile yapılan toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de katıldı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Eyyüp Ergan toplantıda yaklaşık 15 yıldan beri fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için çaba gösterdiklerini, ancak bunun bir devlet politikası haline getirilmeden gerçekleştirilemeyeceğini ifade etti.

Ergan, “Özellikle fındıkta birinci bölge olarak tarif edilen Ordu’nun Ünye ilçesinin doğusunda kalan kesimdeki bahçeler oldukça yaşlanmış, dolayısıyla da verimleri düşmüştür. Burada yapılması gereken yaşlı bahçelerin sökülerek yeniden dikilmesidir. Ancak fındığın 6-7 yılda tam ürün vermeye başladığı dikkate alınırsa, üreticilerin bu süre zarfında geçinmeleri için devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Bunun için belli bir süre devletin ekonomik desteği gerekiyor. Bunun da yasalarla güvence altına alınarak uygulamaya konması lazımdır” dedi.

TTB Başkanı Ergan toplantıda, fındıkta 2009’dan beri uygulanan ancak verim ve kalitenin arttırılmasında bekleneni veremeyen alan bazlı desteklemenin yerine ürüne destek sistemine dönüştürülmesini de tekrar dile getirdi.

Ergan ayrıca, çay sektöründe haksız rekabeti önlemek ve halkın sağlığını güvence altına almak için sıkı bir denetim sisteminin getirilmesi ile yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan süt inekçiliğinin geliştirilmesi için İŞKUR kanalıyla 4-5 inek beslenen her evde bir kişiye istihdam desteği sağlanmasını isteklerini de dile getirdi.

Seyfullah AksoySeyfullah Aksoy