DİĞER
Giriş Tarihi : 23-11-2018 14:32   Güncelleme : 23-11-2018 14:32

Kardeşlik iklimi bu kez Siirt'te yeşerdi

Ortahisar Belediyesi ile Siirt Belediyesi'nin İçişleri Bakanlığınca yürütülen Kardeş Şehirler Projesi kapsamında düzenlediği Hamsi Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Kardeşlik iklimi bu kez Siirt'te yeşerdi

. Trabzon'dan getirilen 20 ton hamsi, 3000 paket fındık ile Siirt'in yöresel ürünleri olan fıstık ve helva vatandaşlara dağıtıldı. Vatandaşlar festival boyunca Karadeniz'in horonu ve Güneydoğu'nun halayıyla keyiflerince eğlendi. Festival için birkaç gün önce Trabzon'dan içinde gazetecilerin, siyasetçilerin ve kamu görevlilerinin yer aldığı 100 kişilik ekip Siirt'e hareket etmişti. Festivale Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, askeri erkân ile çok sayıda Siirtli katıldı.  Sanatçı Sinan Yılmaz söylediği Karadeniz türküleriyle Siirtlileri coşturdu.

"SEVGİ VE HOŞGÖRÜ KENTİ SİİRT"

Festivalde bir konuşma yapan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, medeniyetlerin beşiği olan Siirt'te bulunmaktan dolayı büyük bir onur duyduğunu söyledi. Siirt'i sevginin, hoşgörünün ve barışın yoğrulduğu kent olarak tanımlayan Başkan Genç, vatandaşları Türkçe, Kürtçe ve Arapça 'hoşgeldiniz' diye selamladı.

Başkan Genç, "Gönül rahatlığıyla sizlere hemşerilerim diyorum. Hepinizi saygıyla hürmetle selamlıyorum. Asırlardan beri farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Siirt'imizde bulunmaktan büyük bir gurur duyuyorum. 12000 bin yıllık tarihi geçmişiyle Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının izlerini taşıyan çok zengin kültür ve sanatıyla  bezenmiş Siirt'te bulunmanın onurunu yaşıyoruz. Hepinize Medeniyet ve kültür dünyamıza büyük katkılar sunan Siirt'te sevginin, hoşgörünün ve barışın yoğrulduğu Siirt'te bulunmanın ayrı bir önemi var. Manevi atmosferimize büyük katkılar sağlayan Siirt; Veysel Karani, İsmail Fakirullah Hazretleri,  İbrahim Hakkı Hazretleri gibi şahsiyetleri yetiştirmiş bir şehirdir. İşte böyle güzellikleri yaşayan milletin evladı olarak ne kadar gurur duysak, ne kadar övünsek azdır. Ne mutlu bize ki asaletimizin ve inancımızın bize yüklediği sorumluluğu yerine getiren bir medeniyetin evladı olarak, medeniyetimizin bize yüklediği birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmek adına Trabzon'da kalktık Siirt'te geldik. Geçen yıl Mardin Kızıltepe'de olduğu gibi bu yılda 20 tona yakın hamsiyle Siirt'e geldik. Ve Siirt'imize özgü fıstığının kardeşi olan fındığı da Trabzon'dan alarak da Siirt'e geldik. Bir taraftan kültür zenginliğimiz olan horon ve halayımızı izledik. Bizi, biz yapan güzellikleri yaşıyoruz. Cenabı Allah'a hamdolsun. Ve bu topraklarda huzur ve sükunet içerisinde birlik ve beraberlik içinde yaşamımızı tesis eden ve gecesini gündüzüne katarak çalışan cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Yine bu şehrimizin 81 ilimizin huzuru ve güvenliği için çalışan İçişleri Bakanımıza da buradan şükranlarımızı sunuyoruz. Sağolsunlar, varolsunlar..." ifadelerine yer verdi.

"KARDEŞLİĞİMİZE MANİ OLAMAYACAKSINIZ"

Türkiye'nin birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Başkan Genç, "Kıymetli Siirtli kardeşlerim biz çalıştıkça, gayret ettikçe ve medeniyetimizin bize yüklediği sorumluluğu yerine getirerek, yüzü gözü bizde mazlumlara da hitap ederek bu sorumluluğumuzu yerine getirirken, bu topraklarda gözü olan, bu toprakları bölmeye çalışanlara da diyoruz ki, bu güzel toprakları bölemeyeceksiniz, kardeşliğimize mani olamayacaksınız.   Bu duygularla beraber bu projenin paydaşı olan Siirt Valimize ve Belediye başkanımıza ve bize mükemmel bir karşılama yapan bütün kurumlara ve Siirtli kardeşlerime çok çok teşekkür ediyorum. Bin yıldır yurt edindiğimiz bu güzel Anadolu topraklarında hiçbir güç kadim kardeşliğimizi İslâm ve güzel ahlak ile onurlandırılmış medeniyetimizi bölemeyecektir. Bu duygularla hepimiz biriz, hepimiz kardeşiz, hepimiz Türkiye'yiz diyorum." diye konuştu.