Taşönü’nden Sonra Araklı İçin Sırada Hangi Pis İş Var?
Seyfullah Aksoy

Taşönü’nden Sonra Araklı İçin Sırada Hangi Pis İş Var?

Bu içerik 1384 kez okundu.

Kaç yıl oldu artık karıştırmaya başladım. Araklımızın başı bu çöp belasından bir türlü kurtulamıyor. Önce tesis  ilçenin mesire alanı Turup’a yapılmak istendi. Yıllarca süren çetin mücadelelerden sonra buradan vaz geçildi. Fakat bu kez de ilçenin bir mahallesine, Taşönü’ne yapılması için Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden karar çıktı.

Turup çöplük olacaktı, şimdi ise gündemde bir Katar firmasına yaptırılacak turizm tesisi var.

Çöp tesisi olacak bir yer şimdi bir turizm tesisi nasıl olabilir?

İlçenin başında böyle bir yere çöplük yaptıracak kadar basiretsiz yöneticiler nasıl olabilir?

Bu çöp belasından bir türlü kurtulamayışımızın nedenlerini hala anlayamadık mı?

Sürmene Çamburnu’un mahvedilmesine neden olan Kutlular tesisi ile artık çöp tesisi sırası Rize’ye geçmesine rağmen hala Trabzon için ısrar edilmesinin nedenleri nelerdir?

Çöp tesisi yapılacak Taşönü Katarlılara verilmeye çalışılan Turup’a ne kadar mesafededir?

En önemlisi Trabzon’un en büyük ilçelerinden olan Araklı’ya her defasında böyle pis işler bu kadar rahatça verilebiliyor?

İnanın sorulacak o kadar çok soru var ki ben artık sormaya utanıyorum! Yıllarca ilçeyi yönetenler sadece rant uğruna hareket ederek insanlarımızın geleceğini uçurumun kenarına kadar getirmişler.

15 yıldan fazladır ülkeyi yöneten Ak Parti’den hala ilçemizin bir milletvekili yoktur. Bu durum yıllardır küçük olsun ama benim olsun düşüncesiyle ilçeyi yöneten zihniyetin eseridir.

En son seçimde ilçeden hiçbir aday adayının Ak Parti’den aday gösterilmemesi üzerine şimdiki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilçedeki seçim çalışmalarında “Merak etmeyin artık Araklı’nın milletvekili benim” demişti.

İstanbul’daki Araklılılar Derneği’nin forma dağıtımına geldiğinde ise salona asılan “Araklı Taşönü’ne çöplük istemiyoruz” pankartına atıfta bulunarak ilçeye bu tesisin yapılmayacağını söylemişti.

Maalesef Taşönü sakinlerinden Sadık Yakupçebi ile Ercan Çebi hazırladıkları çöp tesisi ile alakalı dosyayı ancak CHP İstanbul milletvekili hemşehrimiz Akif Hamzaçebi’ye verebilmişlerdi. Muhtemelen Araklı’dan iktidar partisinden bir vekilimiz olsaydı ona vermek isterlerdi.

15 Temmuz’dan sonra İçişleri Bakanı olan hemşehrimiz Süleyman Soylu ülkenin bunca sorunun arasında ilçenin sorunlarıyla uğraşacak zamanı bulabilir mi?

Bunu bilemiyoruz. Sanırım bu durumdan haberdar olsaydı böyle bir duruma izin vermezdi. Ortada olan gerçek Trabzon Büyükşehir Belediyesi böyle bir kararı almış ve uygulama aşamasına gelmiş.

Şaban Bıyık’dan önce Ak Parti ilçe başkanı olan Mustafa Tekinbaş’ın Taşönü ile ilgili açıklamalarına dayanarak yaptığım bir haber Taşönü’ne yapılacak çöp tesisinin en modern sitemde olacağını, Kutlular gibi vahşi depolama sistemi olamayacağını ve Araklı için istihdam yaratacağını söylemişti. Bunu okuyan Araklı Haber okurları “biz çöplükten gelecek olan hiçbir işi kabul etmiyoruz. Trabzon’un tüm pis işleri ilçemize verilmek isteniyor” diyerek büyük tepki göstermişlerdi.

 Turup içinde o günlerde ilçenin yöneticileri iktidar partisi mensubu olması nedeniyle çok cılız tepkiler veriyordu. Genelde muhalefet sesini yükseltiyordu. Fakat yıllarca süren eylemlerden sonra buradan vazgeçildi. Şimdi sorun ilçenin merkezinden bir köyüne geçince Taşönü kolay lokma pozisyonuna geçmiş oldu. İlçeden artık cılızda olsa iktidar cephesinden ses çıkmıyor.

Anlaşılan o ki artık buraya çöp tesisi yapılacak. Fakat Araklı için sorunlar bitiyor mu?

Hiç zannetmiyorum.

Acaba şimdi sırada ne var?

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araklı'nın 100. Kurtuluş Günü
Araklı'nın 100. Kurtuluş Günü
Arsin Osb'den İstihdam İçin İşbirliği Ziyaretleri
Arsin Osb'den İstihdam İçin İşbirliği Ziyaretleri