DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Faruk Çebi
Faruk Çebi
Giriş Tarihi : 26-03-2018 10:50
Güncelleme : 15-05-2020 17:36

ARAKLI’NIN BİTMEK BİLMEYEN ÇÖP ÇİLESİ

Trabzon ve Rize illeri ile bunlara bağlı ilçe ve belde belediyelerinin katı atıklarının toplanması ve bertarafı çalışmalarını tek çatı altında sürdürmek amacıyla 2007 yılında kısa adı TRABRİKAP olan Trabzon-Rize Katı Atık Birliği kuruldu.

10 yıllık kapasiteye sahip Sürmene Kutlular Mahallesindeki eski bir maden ocağı depolama yeri olarak belirlendi. Söz konusu sahada yaşanan çevre sorunlarından duyulan şikâyetler sıkça basına yansıdı.   

Sürmene’deki sahadan sonra da Araklı Turp Ormanına karar verildiği ve bu doğrultuda çalışmalara başlanıldığı yıllar önce yetkili ağızlardan kamuoyuna deklere edildi.

Emekle yetiştirilen ağaçlarıyla akciğer görevini üstlenen ve ilçe merkezinin hemen yanı başında ilçeye hâkim bir konumda bulunan Turp Ormanı için alınan kararın ne bilimsel ne de toplumsal savunulabilir hiçbir tarafı yoktu. Araklı halkının uzun soluklu, haklı ve yoğun itirazları sonuç verdi ve söz konusu karardan vazgeçildi.

Turp Ormanı için verilen mücadeleden yorgun düşen Araklı halkı sanki ‘ölümü gösterilerek sıtmaya razı edilmek’ istendi. Turp Ormanının 1-1,5 Km güneyinde yoğun yerleşim yerlerinin tamamen içinde bulunan Taşönü Köyünde tarihi, turistik ve kültürel değerlere sahip üstelikte olağanüstü heyelan riski taşıyan bir araziye karar verildi.

İşin komik olduğu kadar dramatik tarafı da hem toplumsal hem de bilimsel yönden yüksek risk taşıyan söz konusu kararlarla ilgili ne geçmişte ne de günümüzde Karadeniz Üniversitesinden hiçbir görüş alınmadı.

Sadece koltuk ya da unvanını korumaktan başka hiçbir derdi olmayan siyasetçilerin veya bürokratların görüşleriyle hareket edildi.

İktidar Partisine her seçimde verilen en yüksek oyu ile örnek gösterilen Araklı Halkı’nın en masum ve en haklı taleplerine örnek gösterenler tarafından hep göz yumuldu. Bundan dolayı da Araklı halkının kamu vicdanı büyük yara aldı.

Bilinmelidir ki; Araklı halkının mücadelesi yöresel mikro milliyetçilik duygularla hareket edilerek söz konusu partner çapa çöp tesisinin ilçenin dışında yapılmasına yönelik değildir. En uygun sahaların incelenip bulunmasına yöremizde imkân varken; kolaycılığın tercih edilerek Araklı ilçesinde ve ilçenin de en olumsuz arazilerinde ısrar edilmesine yöneliktir.

Şu bir gerçektir ki; Araklı halkı iktidar partisine verdiği yüksek destekten dolayı hiçbir ayrıcalık istememektedir. Sadece hatun çapa bilgi ve liyakatten yoksun bürokratik anlayışlardan dolayı bedel ödettirilmesine itiraz etmektedir. 

Halka, bilime ve akla rağmen Araklı Taşönü köyünde yapılmasında ısrar edilen çöp depolama tesisi için verilen bayan çapa kararlarda Karadeniz Üniversitesinin kurumsal görüşünün alınması ve söz konusu görüş doğrultusunda hareket edilmesi Araklı halkını rahatlatacağına inanıyorum.

Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

24.03.2018

 

    Faruk ÇEBİ

   Kürem-der Genel Başkanı

  

  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Trabzon
Trabzon
RÖPORTAJLAR
Selçuk Çebi
Selçuk Çebi
ARŞİV ARAMA
bursa - görükle bursa - görükle

totobo

izmir - kordon merkez altıparmak - masaj