DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Faruk Çebi
Faruk Çebi
Giriş Tarihi : 24-03-2017 18:11
Güncelleme : 15-05-2020 17:05

Allah'ın Sopası Yok ki

 

İstanbul’un hafriyatı, inşaat sektörünün hızla artmasıyla birlikte  cazibesi çok yüksek bir rant aracına dönüşmüştü. Söz konusu ranttan daha fazla pay almak amacıyla “bürokrat, siyasetçi ve işadamı”  birlikteliğinden oluşan hafriyat  rantı çetesi her türlü kılığa girerek çıkmadıkları makam, çalmadıkları kapı bırakmamışlardı. Serbest piyasa koşullarına uygun ve “0 hatayla” gerçekleştirilen İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün hafriyat ihaleleri hakkında  ortaya attıkları yalan ve iftiralarıyla ne yazıktır ki Siyasi Otoriteyi de yanıltmışlardı.

Orman Yasasının değiştirilmesiyle  oluşturulan ihalesiz sistemlerin  yürürlüğe  girmesinde ve söz konusu sistemde görev alacak kişilerin belirlenmesinde etkili  olmuşlardı. Yetmemiş, ihaleleri başarıyla gerçekleştiren ve kamuya olağanüstü gelir sağlayan dürüst kadroları da dağıtmışlardı. Hafriyat ihalelerini durdurarak oluşturdukları tekelleşmeye ve yüksek fiyata dayalı “Saadet Zinciriyle” kamu kaynağı  olduğu  yargı kararlarıyla da teyit edilen hafriyat gelirlerine tamamen el koymuşlardı.

Tıpkı bir ahtapot gibi  kamu yönetimini de güdümüne alan hafriyat rantı çetesinin amaçlarına  engel olabilmek için yıllar önce devletin en önemli makamlarına sunduğum 01.12.2010 tarihli  raporda  bugün Belgrat Ormanında yaşanan ve A Haber ile Hürriyet Gazetesinde manşet haber olan hafriyat  sorununa  “hafriyat rantı çetesinin isteği doğrultusunda yürürlüğe giren ihalesiz sistemlerden dolayı yaşanacak yolsuzluk ve usulsüzlüklerin dışında ranta dayalı organizeli kaçak hafriyatın ormanları da işgal etmesi  kaçınılmaz olacaktır” ifadesiyle alenen vurgu yapmıştım                                       

2008 yılında  ilgili makamlara gönderdiğim diğer raporum da bir yıl sonra Sabah Gazetesinde ard ada iki gün manşet haber olmuştu. Söz konusu raporda dile getirdiğim “hafriyat rantı çetesinin neden olduğu ranta dayalı organizeli kaçak dökümlerin oluşturduğu suni göletler ilerde çok büyük facialara neden olabilecektir” öngörüsü bir yıl sonra gerçekleşmişti. Ayamama deresini besleyen havzada ki hafriyat  göletinin patlamasıyla  oluşan su baskınında onlarca kişi çamur altında kalarak can vermişti.

İstanbul’daki hafriyat  rantı, sadece  çevre  kirliliğine, orman  işgaline ve  yolsuzluklara  neden  olmamış; ahlak, adalet  ve hakkaniyet duygularıyla birlikte vicdan, izan ve akıl meleklerini de tamamen yok etmişti. Kesinleşen 9 yargı kararı dışında haber manşetlerine konu olan olayların da onayladığı söz konusu raporlarda dile getirdiğim tüm gerçekleri ranttan dolayı hiç kimse anlamak istememişti.

Allah’ın sopası yok ki! Kamu kaynaklarından  beslenmeyi alışkanlık haline  getiren “Rant Çeteleri”  ile “Feto  Terör  Örgütü ”  İstanbul’da büyük bir rant kaynağı olan hafriyat gelirlerinin paylaşımında da işbirliğine gittikleri 15 Temmuz hain  darbe  girişiminden  sonra ortaya çıkan kirli ilişkiler ağıyla netlik kazanmıştır. Yıllar önce  raporlarımla dile getirdiğim hafriyat  yolsuzluğuna kurumsal kimlikleriyle  neden olanların bugün  kamu kaynaklarını “Feto  Terör  Örgütüne”  nasıl akıttıkları en yakınları tarafından ve somut belgelerle deşifre edilmiştir.

Milletin yerine Çeteleri, Devletin yerine de Rantı koyan kamu yönetimindeki hastalıklı anlayışlar diğer birçok konuda olduğu gibi hafriyat rantının paylaşılmasında da Feto  Terör  Örgütüyle  işbirliğine gitmişlerdi. Yıllardır ısrarla dile getirdiğim isyan ve feryadım söz konusu işbirliğinden dolayı hiçbir zaman karşılık bulmamış, haklılığımı da hiç kimse anlamak istememişti.

Feto Terör Örgütünün kamu yönetiminde çok güçlü olduğu yıllarda şahsi  istikbalini düşünerek değil rant çetelerinin, PKK’nın aleni hain eylemlerine bile sesini çıkaramayanlar gibi davranamamıştım. Kamudaki işbirlikçilerinden şirinevler bayan  gücünü alan hafriyat rantı çetesinin amacını ve  kirli ilişkiler ağını  somut bilgi ve belgelerle deşifre edebilmek için olağanüstü  gayret  göstermiştim.

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Trabzon
Trabzon
RÖPORTAJLAR
Selçuk Çebi
Selçuk Çebi
ARŞİV ARAMA
bursa - görükle bursa - görükle

totobo

izmir - kordon merkez altıparmak - masaj