EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-04-2022 16:04   Güncelleme : 07-04-2022 16:10

Çay Üreticisinin Emeği Sömürülüyor

Chp Rize İl Başkanı; Çay Kanununun çıkması engellenerek Çay Üreticisinin yoksullaşmasına, emeğinin sömürülmesine ve Çayda sömürüye devam denilmiştir.

Çay Üreticisinin Emeği Sömürülüyor

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Çay kanunuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İl Başkanlığımızın girişimleriyle Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerimiz Mehmet Bekaroğlu (İstanbul), Uğur Bayraktutan(Artvin), Ahmet Kaya (Trabzon) ve Necati Tığlı (Giresun) tarafından hazırlanıp meclise sunulan Çay Kanunu teklifimiz İstanbul Milletvekilimiz Mehmet Bekaroğlu tarafından mecliste okunduktan sonra yapılan oylama sonucunda mecliste bulunan AK Parti Rize Milletvekili ve diğer AK Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla red edildi.

 Peki bu duruma şaşırdık mı ?  Tabi ki hayır. Herkesin bildiği gibi 2 yıldır bir çağrı yapıyoruz. Önce dedik ki gelin hep birlikte bir kanun teklifi hazırlayalım , kimse yanaşmadı. Daha sonra baktık ki olmuyor, çay üreticilerinin sorunları her sene artarak dağ gibi büyüyor , Çay Kanunu hazırladık ve meclise sunduk. Meclise sunduğumuz Çay Kanunu hem Rize kamuoyuyla paylaştık hem de ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdik. O süreçte hem bizler söyledik hem de Genel Başkanımız Rize’ye geldiği zaman açıkladı. Çay Kanununu çıkartalım Çay Üreticisinin mağduriyeti bitsin. Eğer kanun teklifimize destek vermiyorsanız getirin Çay Kanunu teklifini biz destekleyelim. Tek koşulumuz var üreticiyi koruyacak kanun olacak.  Ona da yanaşmadılar.

Şimdi Meclise Çay kanununu yeniden gündeme getirdik bu sefer mecliste AK Parti ve MHP yani Cumhur İttifakı vekilleri tarafından red edildi. İşin üzücü yanı red edenler arasında Rize AK Parti milletvekillerinden birinin de yer almasıydı. Kendiniz çıkarmıyorsunuz, çıkartılmasına da izin vermiyorsunuz.  Cumhur ittifakı ortakları olan AK Parti ve MHP ’ ye Rize Kamuoyu önünde soruyoruz Çay Kanununun hangi maddelerine karşısınız?  Hangi maddeleri Kabul etmiyorsunuz?  Çay Kanununun çıkmasını neden engellediniz ve engellemeye de devam ediyorsunuz? Daha açık soralım… Yaş Çayda taban fiyat uygulamasına mı karşısınız?  Yani Açıklanmış olan Yaş Çay alım fiyatının altında alım yapılmasının yasaklanmasına mı karşısınız ? Destekleme priminin açıklanmış olan Yaş Çay alım fiyatının % 10’undan az olamaz maddesine mi karşısınız ?

Yaş Çay Alım fiyatının en geç Şubat ayında açıklanmasına mı karşısınız ? Yaş Çay alım bedellerinin, yaş çayın satın alındığı ayı izleyen ay sonunda kadar ödenmesine mi karşısınız ? Yaş Çay alım fiyatlarını belirlenmesinde üreticilerinde görüşlerinin alınmasına mı karşısınız ? Çaykur ‘un Varlık Fonu’ndan çıkarılmasına mı karşısınız ? Sonuçta AK Parti ve MHP yani Cumhur İttifakı Çay Kanununun çıkmasını engelleyerek Çay Üreticisinin yoksullaşmasına, emeğinin sömürülmesine ve Çayda sömürüye devam demiştir.  Çay Kanununun çıkmasını engellemek Çay üreticisine ihanet değil midir ? Siz bu Çay Kanununun nesine karşısınız?

takagazete.com.tr

Seyfullah AksoySeyfullah Aksoy