EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-12-2018 16:03   Güncelleme : 07-12-2018 16:03

Anne kız ortaokula gidiyor

Araklı'da ilkokulu bitirdikten sonra eğitimini yarıda bırakan ve yıllar sonra 8'inci sınıf öğrencisi kızının önerisiyle açık öğretim ortaokuluna kaydolan 52 yaşındaki Seher Sipahi, okuma azmiyle çevresindekilere örnek oluyor.

Anne kız ortaokula gidiyor

Trabzon'un Araklı ilçesinde, yaşayan, iki çocuk ve iki torun sahibi Seher Sipahi, ilkokulu bitirdikten sonra memur olan babasının emekliliğinin ardından geldikleri köylerinde ortaokul olmaması nedeniyle yarım bıraktığı ve içinde ukde olan okuma isteğini, yıllar sonra çocuklarının tavsiyesiyle gerçekleştirdi. Sipahi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan okuma yazma seferberliğinden etkilenerek, 8'inci sınıf öğrencisi küçük kızı Büşra'nın tavsiyesiyle açıköğretim ortaokuluna kayıt yaptırdı.

İLKOKULA YAŞINI BÜYÜTEREK KAYIT OLMUŞ
Babası Zonguldak'ta görev yaparken ilkokula devam ettiğini anlatan Sipahi, okuma hevesiyle ağabeyleriyle okula gittiğini ancak yaşının küçük olması nedeniyle kabul edilmemesi üzerine babasının yaşını büyüterek ilkokula kaydını yaptırdığını söyledi. Sipahi, "Büyük ağabeyim beni kucağında ilkokul birinci sınıfa getirdi. İlkokula öyle başladım. O zamanlar çok hevesliydim. Hemşire olmayı çok istedim ama babamın işi gereği Araklı'ya köye geri döndük. Babam emekli oldu. Köyde okul olmadığından başka köyde de uzaklığından dolayı gitmek istesem bile gidemedim. Büyük kızımın derslerine elimden geldiği kadar hep yardımcı oldum. Bir gazete, kitap görsem hemen onları okurdum. Okuma hevesim hep vardı. Nasip bu zamanaymış. Şu anda ortaokulda okuyan küçük kızım 'anne sen de okula başlasana' dedi. Onun yardımıyla beraber ben de ortaokula başladım. Bir de televizyonda gördüm, 80-90 yaşında okula gidiyorlar. Ben neden gitmeyim dedim. Onlara da heves ettim başladım . Kimliğimi alıp Araklı Halk Eğitim Merkezi'ne gittim. Memurlara 'ben okumak istiyorum' diye söyledim. 'Bu yaştan sonra ne yapacaksın okumayı, okuryazarlık biliyor musun, yapabilecek misin?' dediler. Kağıtlarda yazanları okudum. Bu kez memurlar 'sen bu gidişle liseyi bile bitirirsin' dediler. Kaydımı yaptırdım. Allah'ın izniyle ortaokulu bitireyim liseyi de okumayı inşallah düşünüyorum" diye konuştu.