Yeni Sayfa 1

Bir Turnalı Köyü Hikayesi


Bu makale 2013-10-14 16:46:14 eklenmiş ve 1865 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Hüseyin Çavuş; dönemin koşulları gereği uzun süreli askerlik görevini ifa etmek üzere köyü Turnalı’dan ayrılır, yola düşer. Arkada bir eş, ana-baba, sevenler, komşular… Ne fayda; vatan borcu en önemli görev olarak insanı bekler. Ulaşım zordur. Belki at sırtında, belki de yürüyerek Tokat’taki birliğine ulaşır.

 

Askerlik görevinin süresi şu kadardır diye bir kural yoktur. Vatanın içerisinde bulunduğu koşullar hep müdafaa, hep askerlik, hep savaş durumudur. İçeride isyanlar, sınırlarda sıcak çatışmalar vatan evlatlarını bekler. Gidenin geri geldiği çok nadirdir. Hani Yemen’de, hani Çanakkale’de olduğu gibidir her yer. Çaputun can olduğu, çarığın kan olduğu dönemler hani…

 

Aradan yıllar geçer, ne haber ne selam… Köydekiler Hüseyin Çavuş’tan ümidini keser. Ama Hüseyin Çavuş şansı yaver giden nadir askerlerden birisidir. 7 yıl üzerine tezkeresini alır ve köyün yolunu tutar. Güç bela Trabzon, oradan Araklı ve nihayet Turnalı’da sona erecek olan sıla ve eş hasreti. Özlem dolu geçen yılların ardından baba ocağının tüten dumanının kokusunu almış omanın tarifi yoktur onun için.

 

Hüseyin Çavuş’u kapıda gören anası onu tanımaz. Askerliğin tüketmiş olduğu Hüseyin anasının bile tanımayacağı kadar değişmiştir. Sadece “oğlum Hüseyin’e ne kadar da benziyorsun” diyecek kadar yaklaşmıştır ona anası. Bu hal Hüseyin’e acı verir, ama kendini saklar. Kardeşi Hasan’ı bir arkadaşı edasıyla sorar. Anasından aldığı haber Hüseyin’i yıkar.  

 

Hüseyin Çavuş’un askere giderken geride bıraktığı karısı, geçen uzun yılların ardından şehit düşmüş olduğu düşüncesi ile kardeşi Hasan’a nikâhlanmıştır. Hüseyin Çavuş kimseyle görüşmeden Turnalı’yı geride bırakır ve Trabzon’un yolunu tutar. Dramatik bir ayrılıktan sonra Trabzon Arafilboy’da yeni bir yaşama başlamayı dener.

 

İşte, Turnalı’dan olan bu ayrılık, Arafilboy’da bir başka eş ile kurulan yeni bir aile, doğan çocuklar ve torunlar anlamına gelir. Ben; Hüseyin Çavuş'un Arafilboy’daki beşinci kuşak torunlarından bir tanesi olarak, bu hikâyeyi ilk kez İzmit Başiskele’de yaşayan değerli insan, Turnalı Köyünün duayeni, sevgili ağabeyim Murat Keleş’ten dinledim.         

 

Araklı-Dağbaşı yolunun 18. Kilometresinde sağa sapılarak girilen önce toprak, sonra beton yolun sizi götürdüğü yerdir Turnalı Köyü. Eski adı ile Os köyü tipik bir şirin Karadeniz köyü olarak Araklı’nın oldukça eski bir yerleşim yeri. Bu Pazar günü köyün çalışkan muhtarı Sevgili Hüseyin Şahintürk, ben ve iki yakın dostumu Araklı’da karşılayıp bizi Turnalı’ya götürdü. Turnalı bütün Karadeniz köyleri gibi çok göç vermiş bir köy. Dolayısıyla o kadar gurbette yaşayan memleket sevdalısına sahip. Bayram için köye gelmiş olan gurbetçiler memleket özlemini gideriyordu.

 

Muhtar Hüseyin Şahintürk, köyde neredeyse çözülecek sorun bırakmamış. Okul, sağlık ocağı, su şebekesi bakımlı ve arızasız... İşini iyi yapan bir muhtar olduğu her halinden anlaşılıyor Hüseyin Beyin. Köy camisi bir antika gibi duruyor. 1837 yılında yapıldığı söylenen camide tavan oymaları ve işlemeler görülmeye değer. Bizi büyük bir konukseverlik ile karşılayan köy sakinleri ile çok hoş vakit geçirdik doğrusu. Karadere vadisine hâkim bir tepede, güzel bir güz havasında ata ocağımı ziyaret etmenin verdiği iç huzuru ile köyden ayrıldık.

 

Bir de dedemin dedesi Hüseyin Çavuş’un kardeşi Hasan’ın beşinci kuşak torunlarından olan ve İzmit’ten bayram ziyareti için köye gelmiş olan Hasan Çuhadar ile tanışmış olmanın verdiği hoş duyguyu da yaşadım.

 

İyi bayramlar dileğiyle…     

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
TARİHİ ANEKTOT
yemen KETHÜDAOĞLU 2013-10-16 13:12:21
SAYIN HOCAM ÖNCELİKLE BAYRAMINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLAR BÜTÜN AİLENİZE MUTLULUKLAR DİLERİM.BİRAZ KENDİMDEN BAHSEDEYİM.ARAKLININ TURNALI (OS) KÖYÜ NÜFUSUNA KAYITLI HALEN SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDE ÇALIŞMAKTAYIM.TRABZON DIŞINDA OLMAMIZA RAĞMEN HERGÜN MEDYA ARACILIĞI İLE MEMLEKETİMDE OLAN BİTENİ TAKİP ETMEYE ÇALIŞIYORUM.SİZİN DAHA ÇOK ARAKLIDA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN ÇÖP ARITMA TESİSİNE İLİŞKİN BİLİMSEL ÖNERİLERİZDEN DOLAYI YAPTIĞINIZ YAPICI ÖNERİLERİNİZİ TAKDİR EDİYORUM.
HOCAM TARİHİ ANEKTOTUZDA YAZDIĞINIZ BAHSİ GEÇEN HÜSEYİN ÇUHADAR BENİMDE BABAMIN ANNESİNİN BABASI OLUR. YANİ BUDURUMDA KUZEN OLMUŞ OLUYORUZ.BENDE KTÜ MEZUNUYUM.JEODEZİ VE FOTOGRAMERTİ MÜH.1979 MEZUNU. HOCAM ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.GÖRÜŞMEK ÜZERE. GSM 05332599468.SAYGILARIMLA.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Büyük Şehir Belediyesi Araklı İçin Faydalı Olur Mu?
Evet Faydalı Olur
Hayır Faydalı Olmaz

Trabzon Araklı © Copyright 2013 Araklı Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM HABERLER
Araklı Haber
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR HABERLERİ
Galatasaray
Trabzon spor
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
Milli Takımımız
SİYASET HABERLERİ
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
Siyaset Haberleri
ÖNEMLİ LİNKLER
Adalet Bakanlığı
Araklı Kaymakamlığı
Milli Eğitim üdürlüğü
Araklı Hava durumu
Eğitim Portalı
DİĞER LİNKLER
e-Devlet
Dev Firma Rehberi
Dev İnşaat Yapı
Dev Seri ilan
Dev Elektronik