Advert
Advert
AİLEDE ÇÖZÜM YOLU
İsmail Hakkı Feyzioğlu

AİLEDE ÇÖZÜM YOLU

Bu içerik 921 kez okundu.

Çoğu zaman çok basit dertlerle boğuşup duruyoruz. Daha küçükken bir derdimiz olduğunda annemiz, babamız, öğretmenimiz, komşumuz, arkadaşımız birileri bize ne yapmamız gerektiğini söylemiştir ve biz çoğu zaman denileni yapmışızdır. Sonuç iyi olmuşsa ben yaptım diye sevinmiş, kötü olmuşsa "sen söyledin" diye akıl veren kişiyi suçlayıp rahatlamışızdır.

 

Oysa bir problemimiz olduğunda bize deselerdi ki "Düşün bakalım nasıl bir çare bulabilirsin?" Evet ya, dert bizimse çözmek için uğraşması gereken ilk kişi de biz olmalıyız. Elbette anne-baba çocuklarını yönlendirebilir fakat önce onların düşünmesini sağlamalıyız. "Ne yapabilirsin, başka ne olabilir, öyle olursa sonuç ne olabilir, böyle olursa sonuç ne olabilir?" gibi sorularla çocuklarımızı düşünmeye teşvik ederek büyütsek, bu kadar çok ruhsal problemler, evlilik problemleri de yaşanmaz.

 

En basitinden evin içinde bir kardeş kavgası olduğunda onları genellikle anne ya da baba ayırıp aralarında hakem oluyor. "Bu sizin probleminiz ,odanıza gidin, çözüm yolu bulup gelin" demez ve takip etmezsek çocuklarımız çözüm yolunu bulamıyorlar.

 

Çocukken dertlerine başkaları tarafından çözüm bulunan kişiler evlendikleri zaman problem olduğunda çözmek için uğraşmıyorlar. Önce çözümü eşinden bekliyor, kendi hatasını hiç görmüyor. Eşi çözmezse annesinden, arkadaşlarından yardım bekliyor. Oysa kişi çözüm için önce kendi kafa yormalı, elinden geleni yapmalı. Eğer yine de çözem yolu bulamıyorsa o zaman hakem olarak ailesinden, aklı başında tanıdıklarından ya da bir uzmandan yardım almalı.

 

Mesela kadın yada erkek aynı yanlışı yirmi yıl yapıyor, değiştirsem de başka çözüm yolu denesem demiyor. Böyle gelmiş böyle gider havasında herkes birbirini suçlayarak hayatına devam ediyor.

 

Bazı insanlar da çözüm üzerine düşünüp adım atıyorlar fakat devamını getiremiyorlar. İstikrar olmayınca çözüm yolu da olmuyor.

 

İyi niyet ve bilgi olmazsa çözüm yolu da olmaz. Karı-koca birbirine nasıl davranacağını bilmiyorsa bunun için kafa yormalı. Okumak gerekiyorsa okumalı, bir eğitime gitmek gerekiyorsa gitmeli. Problemlerini çözmek için ellerinden gelen gayreti göstermeliler. Eşin hata yapması kişinin de hata yapmasının mazereti olmamalı.

 

Yaşadığımız problemlerin çoğunun tevekkül anlayışımızın eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Allah'a dayanıp elimizden geleni yapıp sonra da içimiz rahat Allah'a teslim olamıyoruz.

 

Sorunlarımızı ertelemeyip, onları şimdi çözmeliyiz. Çünkü yarın bugünden daha zayıf olabilirsin ve ek sorunlar ortaya çıkabilir. Bugünün işini yarına bırakmayalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taşönü Katı Atık Tesisi ihaleye çıkıyor
Taşönü Katı Atık Tesisi ihaleye çıkıyor
Ömer Çebi  Araklı Belediye Başkan Aday Adayı
Ömer Çebi Araklı Belediye Başkan Aday Adayı