GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2020 19:29   Güncelleme : 06-04-2020 21:33

Araklı'da Satışı Yasaklandı

Araklı Yaylalarda 120 tona yakın üretilen yerel ağızla Aho peyniri olarak bilinen eski peynir marketlerde, bakkallarda, şarküterilerde mağazaların içinde ve dışında ambalaj olmadan satışı yasaklandı.

Araklı'da Satışı Yasaklandı

Araklı yaylalarda 120 tona yakın üretilen yerel ağızla Aho peyniri olarak bilinen eski peynir marketlerde, bakkallarda, şarküterilerde mağazaların içinde ve dışında ambalaj olmadan satışı yasaklandıAraklı’da Tarım Bakanlığı yaptığı denetim sonucunda işletmelerde üretilen  peynirin nerede üretildiği üretim yılı ve son kullanım tarihi olmak üzere ambalaja girmesi gerektiği ve açıktan satışı yapılan peynirin satışının gıda satış yönetmeliğine uygun olmadığını belirlenen işletmelerden en kısa zamanda Aho peyniri olarak bilinen peynire üretim izin belgesi almaları konusunda uyarı verildi uyarıya uymayanlara 5.200 TL ceza yazabilecekleri konusunda tebliği yazısı verdiler.


ARAKLI YAYLALARINDA YILLARCA ÜRETİMİ DEVEM EDİYOR

Araklı'da eski peynir adıyla bilinen ve sofralarımızın vazgeçilmez tadı olan Aho peynirinin 100 yıllık bir süredir üretildiği ve yayla kültürünün bir parçası olduğunu belirten işletmeler bu peynirin ambalaja girmesi imkansız gibi.. Binlerce aile geçimini bu işten sağlıyor. Organik doğal bir yiyecek, süt ürünlerinden mincisi uzun süren zahmetli bir çalışmadan sonra peynir haline getirilmesi ile yapılıyor. Çuvallara konularak satışa sunuluyor.

İbrahim Kanlı / Araklı Haber

Mehmet ÖztürkMehmet Öztürk