DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Faruk Çebi
Faruk Çebi
Giriş Tarihi : 04-09-2018 22:05

ORDU’DAKİ HEYELAN OLAYI

Her gün yeni bir heyelan felaketiyle sarsılıyoruz. En son Ordu ilimizde de büyük bir sel felaketi yaşandı. Yaşananların nedeni asla aşırı yağmurlar değildir. Yıllarca yapılan büyük hataların ve günlük mutluluktan başka işe yaramayan alışkanlıkların kaçınılmaz bir sonucudur.
Ülkemizde yaşanan heyelanların en önemli nedeni sahipli ormanların hızla yok edilmesini teşvik eden ormancılık uygulamaları ile doğal yapıyı olağanüstü tahrip eden bilimsel ve teknik gerçeklere aykırı uygulamalardır.
Boğaz’daki özel ormanlara şehir kuruldu, Karadeniz’deki sahipli ormanların da tapusu iptal edildi. Devlet ormanını işgal edenlere tapu verildi, bahçesindeki ağacı koruyan da mahkemelerde süründürüldü. Haksız ve adaletsiz uygulamalar ormanlarımızın korunmasını olumsuz etkiledi. Bundan dolayı sahipli ormanlar büyük ölçüde yok edildi. Ormanların yok edilmesi de heyelan riskinin olağanüstü artmasına neden oldu. 
Dengesini bozduğumuz doğal yapıyı iyileştirmek ya da yok ettiğimiz ormanları tekrar kazanmak adına bu güne kadar kayda değer hiçbir şey yapılmadı. Daracık beton kanallara dereleri hapsederek heyelan riski daha da artırıldı. Dere yataklarının iyileştirilmesi adına da sadece beton rantına hizmet edildi.
Her sel felâketinden sonra klişeleşmiş cümleleri duymaktan bıkılmadı, usanılmadı. Sel ve su baskınlarıyla mücadelede yağmurdan önce de bişeylerın yapılması ve yağmurdan sonra dert yanmaktan başka yapılabilecek fazla bişeyın kalmayacağı gerçeği ne yazık ki hep göz ardı edildi. Yaşanan felâketlerden hiç ders çıkarılmadı. Farklı şeyler söyleyene ve felaketten önce de konuşanlara hiç kulak asılmadı. 
Tüm yanlış uygulamalar ve vurdumduymaz alışkanlıklar heyelan felaketini terörden sonra ülkemizin en büyük sorunu yaptı. Artık bıçak kemiğe dayandı. Sel Felaketlerine karşı tek ve kalıcı çözüm olan "Kırsal Dönüşüm Projesini" hemen gündeme almalıyız. Mülkiyet hakkını tanımayan orman yasasıyla kaybedilen ormanları tekrar sahiplerine kazandırmalıyız. Yanlış uygulamalarla tahrip edilen doğal yapıyı hızla iyileştirmeliyiz.
Kentsel Dönüşüm Projesiyle depreme karşı güçlendirdiğimiz şehirlerin su havzalarını da Kırsal Dönüşüm Projesiyle heyelanlara karşı iyileştirmeliyiz.
Aksi halde, depremden kurtarabildiklerimizi heyelanlarla kaybedebiliriz, nitekim kaybetmeye de başladık bile.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Trabzon
Trabzon
RÖPORTAJLAR
Selçuk Çebi
Selçuk Çebi
ARŞİV ARAMA
bursa - görükle bursa - görükle

totobo

izmir - kordon merkez altıparmak - masaj