Sarıkamış'a Verilen 90 Bin Şehit Ve Dedem...
Seyfullah Aksoy

Sarıkamış'a Verilen 90 Bin Şehit Ve Dedem...

Bu içerik 1604 kez okundu.

Araklılı Mollahamza Oğullarından Hasan,Yani dedem 1915 de Sarıkamış Harekatı sırasında Allahuekber dağlarında şehit olan 90 bin asker arasındaydı.

1877-1878'deki 93 Harbi, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya'ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya'ya bırakılmıştı.

1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde "Sarıkamış Harekatı" planlarını kurmaylarına sundu. 22 Aralik 1915’de Enver Pasa’nin emriyle 120-125 bin civarinda Osmanli askeri dondurucu soğuğa rağmen yollara sürülmüstü. Bölge çoğu senenin dört ayi boyunca karlarla örtülüydü.

Kar yükseklikleri kimi yerlerde bir metreyi geçiyordu. Zemheriler diye bilinen en soğuk günlerdi. Sıfırın altında kırk dereceye düşen soğuk, düşmandan daha düşmandır.. Yapılan harekât plânına göre 9. Kolordu Sarıkamış Dağları’nı, 10. Kolordu ise Allahuekber Dağları’nı aşarak Rusları Sarıkamış’ta kuşatıp imha edecekti. Fakat Sarıkamış’a gitmeye çalışan 90 bin askerimiz Allahuekber dağlarında donarak şehir düştüler.

Şehitlerin arasında O zamanlar Araklı’nın da bağlı olduğu Sürmene’nin Ağnas nüfusuna kayıtlı kayıtlı dedem, Mollahamza Oğullarından Hasan da vardı. Babam daha kundakta yetim kalmıştı. Babaannem olaydan kısa bir süre sonra yokluk ve çileler içersinde evlenerek Arsin, Foşa’ya gelin giderek babamı ikinci kez yetim bırakmıştı. Onu amcaları büyütmüştü. Sarıkamış faciasının acılarını yakından bilen birisi olarak Allah bir daha o günleri bizlere yaşatmasın diyerek, mezarı bile nerede olduğu bilinmeyen dedem Hasan Aksoy ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yakup Limanoğlu     2017-03-24 Allah rahmet eylesin,o savaşta bir akşamda Sürmene taburundan 18 kişi rahmete kavuşmuş 18 bayan dul kalmıştır. O Savas bila Almanların kışkırtmasi ve Rusların Batı"ya yönelmesini önlemek için çıkartılmış genç ve idealist Enver Paşanın'da saflığının sebebiyledir. Allah rahmet eylesin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun-Sarp Demir Yolu çağrısı
Samsun-Sarp Demir Yolu çağrısı
Taşönü Çöp Tesisinin Yapımı Bu Ay Başlıyor
Taşönü Çöp Tesisinin Yapımı Bu Ay Başlıyor